RANGE AEX 10 november 2014
Dagrange: 413,2 - 407,69
De opwaartse korte termijn trend op de AEX hield afgelopen week aan, al was de weekuitslag uiteindelijk miniem, met een maar licht hogere beurs. Dit is een afspiegeling van het hele jaar op de beurs, die momenteel ook slechts miniem in de plus staat voor 2014.
Wat mogen we komende week verwachten?
Ik heb momenteel nog geen indicaties van een mogelijke draai in de trend, maar tegelijkertijd is de AEX cyclisch wel weer even aan een afkoeling toe, na de hysterische beweging omlaag en ook weer omhoog van oktober en begin november.
Als mijn golfanalyse op de AEX echter correct is, moet de AEX op dit moment de opmars kunnen vasthouden. We merken bij AEX Systematisch vanzelf of de visie bijgesteld moet worden. Het systeem zal dan een shortsignaal gaan geven.
DE VAL VAN DE MUUR
Met de beurs heeft het weinig te maken, maar de wereld herdacht op 9 november dat de Berlijnse Muur in 1989 'open' ging. Voor mij heeft dat een bepaalde emotionele waarde. Ik woonde in 1982 een aantal maanden in Berlijn, was er daarvoor al geregeld geweest, en daarna ook. De stad is me dierbaar geworden en ik heb er vriendschappen voor het leven opgedaan.
In 1982 ben ik een aantal weken meegegaan met een fotograaf die van de stad Berlijn de opdracht had gekregen om 'alles' fotografisch vast te leggen. Wijken, straten, huizen, de oorlogswonden die de stad nog steeds had in die dagen, maar ook de architectuur van na de Tweede Wereldoorlog, alles moest worden vastgelegd. Hij mocht er een paar jaar over doen. Hij had ook een pas om in het gebied te mogen fotograferen dat tussen de stad Berlijn en de grens van het omringende Oost-Duitsland lag.
Want natuurlijk was het er niet alleen de bekende grensovergang bij Check-Point Charlie, van waaruit mensen van West-Berlijn een dagje konden doorbrengen in Oost-Berlijn. Er waren meerdere grensovergangen naar het achterland, maar vooral ook was er een niemandsland rond Berlijn, tussen de stad en het Oost-Duitse achterland, waar bijna niemand kwam. Maar de fotograaf mocht dit desolate gebied in, om ook daar zaken vast te leggen. Ik kan me nog goed herinneren een zeer oude holle weg te hebben gezien in dit ommeland, aan weerszijden geflankeerd door oude eiken. Je had de weg voor je alleen, want er mocht niemand komen. Een hele vreemde gewaarwording.
Toen de Muur viel in 1989, ben ik terug gegaan. Ik heb daarbij een stukje beton bemachtigd en meegenomen naar Amsterdam. Er werd immers geschiedenis geschreven. Tastbaarder dan een stukje Berlijnse Muur kon deze episode uit de Europese geschiedenis niet worden gerepresenteerd.
Ondanks dat het een schone zaak is dat zo'n stad niet meer in tweeën is gehakt, ik mis het oude Oost-Berlijn ook wel. Je moest bij Checkpoint Charlie 25 D-Mark omwisselen in Ost-Marken. Die waren veel minder waard, maar Oost-Duitsland gebruikte bezoekers aan het communistische paradijs uiteraard als cash-cows.
Maar ik had geen bezwaar tegen dit soort omruilacties. Je kon in Oost-Berlijn spotgoedkoop schaakboeken kopen, voor een fractie van de prijs van het Westen. Als schaakliefhebber deed ik weinig liever dan in Oost-Berlijnse boekhandels grasduinen. Los van schaakboeken, alle boeken waren veel goedkoper dan in het westen. Ik kwam dus geregeld met een fikse stapel boeken weer terug bij Checkpoint Charlie. Uiteraard hielden de Vopo's me daar dan geregeld aan. Vervolgens moest ik uren in een kamertje wachten. De geüniformeerde mannen waren in die tijd aan het bekijken of ik geen staatsgevaarlijk materiaal in bezit had. De uitslag dat ik na een paar uur weer mijns weegs mocht gaan stond ongetwijfeld van te voren al vast; de grensbewakers wilden je alleen treiteren.
Ik heb groentewinkels in Oost-Berlijn gezien, waar alleen sinaasappels te koop waren. Cuba had trouw geëxporteerd wat het had, op dit moment alleen sinaasappels, andere vruchten waren er niet.
Ik ben in restaurants geweest waar de gérant helemaal geen belangstelling had voor klanten. Naast dat het eten niet te doen was, iedereen werd toch wel betaald van staatswege, of er nu veel klanten in het restaurant kwamen of weinig.
In ieder geval hoorde het Oostblok er in mijn leven dusdanig bij, dat ik me geen voorstelling er van kon maken dat het er niet meer zou kunnen zijn. En toch gebeurde dat na 1989. En juist nu, met de acties van Poetin, staan we wellicht aan het begin van een nieuwe Koude Oorlog. De sancties zijn er al. Rusland begint met China verdragen betreffende olie en gas af te sluiten, in plaats van met Europa.
Maar terug naar de beurs.
OUTPERFORMERS
Ik heb eens gekeken wat er op de AEX momenteel outperformt, en dan kunnen we bijvoorbeeld wijzen naar Reed Elsevier en ASML.
De uitgever is in deze herfst opgelopen naar nieuwe all time highs. Heel bijzonder. Reed Elsevier kom je niet vaak tegen op de beurspagina's, en dat is maar goed ook. Goede beleggingen zijn niet spectaculair.
ASML, ook nieuwe all time highs, is al wat prominenter aanwezig in de beursschouwingen. Dit bedrijf blijft innoveren en is een van de pareltjes op onze beurs, nog steeds. Niet toevallig een wereldmarktleider.
Maar zijn deze bedrijven daarmee ook op de huidige prijzen nog koopwaardig? Ik weet het niet, maar op basis van wat ik kan berekenen, heeft de hausse in dit soort bedrijven, nog wel een stukje te gaan.
DE DIENSTEN
AEX Systematisch had geen nieuwe resultaten afgelopen week, maar bestaande posities liggen er goed bij. Bij RVM Daily in de Traderswinkel was er een goede weekwinst.
Veel succes met uw handel, weest u voorzichtig op de markt, maar bovenal,
Happy trading,
Ruud
Doe geheel automatisch mee mee via de TradersWinkel!
RVM DAILY (Traderswinkel): + 5,35 %
RVM Daily, de laagste beheerkosten van Nederland.
RVM JAARRANGE (Traderswinkel): - 23,08 %
Tevens bent u welkom als abonnee op de dagelijkse beursinformatiedienst AEX Systematisch. Behalve de dagelijkse voorbeursanalyses en berekeningen krijgt u bij de adviesdienst drie handelssystemen, waarmee u € 50.000,00 in totaal kunt beheren: AEX Systematisch Kort, AEX Systematisch Lang en AEX Systematisch Week.
AEX SYSTEMATISCH KORT 2014: + +3,8 %
AEX SYSTEMATISCH LANG 2014 - 2015: +0,78 %
AEX SYSTEMATISCH WEEK 2014: +4,26 %
Ruud van Megen is directeur bij Van Megen Capital
zie ook [url=http://www.beursplaza.com]http://www.beursplaza.com[/url]