De vooruitzichten voor de AEX voor de week van 5 januari

 

RANGE AEX 5 januari
 
Dagrange: 425,19 - 417,45 
 
 
Afgelopen week was uiteindelijk een licht negatieve, met een daling van 3 puntjes op de index. Wat mogen we voor de komende week verwachten?
 
Het is niet alleen de eerste volledige handelsweek van het jaar, maar ook 'gewoon' de eerste handelsweek van de maand. We krijgen o.a. Federal Reserve notulen, De centrale Bank van Engeland en de ECB. Niet zelden is de eerste week richtingbepalend voor de maand. 
 
 
WEEKVOORUITZICHT
 
Op dit moment ga ik uit van een voortzetting van de korte termijn uptrend. Die heeft enige dagen geconsolideerd, maar een echte draai in het sentiment was via het instrumentarium dat ik gebruik nog niet waar te nemen.
 
Een van de opvallende zaken vond ik het onlangs gestarte onderzoek van de VEB naar Alex Vermogensbeheer. Conclusie vooraf zonder de feiten helemaal te kennen: vindt men bij de VEB echt dat 9 % verlies op jaarbasis een schandaal is? Dat kan ik me nauwelijks voorstellen. Men weet bij de VEB toch wel wat er met beleggingen kan gebeuren, ook met 'goede' beleggingen? 
 
Ik neem dus aan dat de VEB iets weet wat wij niet weten, over fraude, of beleggingsbeleid dat niet strookt met wat aan beleggers beloofd is. Anders is het onderzoek onzinnig.
 
 
HET VEB-ONDERZOEK NAAR ALEX VERMOGENSBEHEER
 
Ik hoorde al een paar maanden van leden van AEX Systematisch en investeerders bij Van Megen Capital Fonds, die ook geld hadden ondergebracht bij Alex Beheer, dat de rendementen zwak waren. Men legt mij dit dan voor, en vraagt om advies.
 
Maar dat is niet zo eenvoudig. Het gaat uiteraard wel om rendement, maar op welke termijn? En met wat voor risico? Risico is niet voor iedereen hetzelfde, maar er is wel iets fundamenteels over te zeggen.
 
Ik begrijp inmiddels dat Alex een risico-model hanteert. Je hebt risico-modellen in alle soorten en maten, dus een kleine toelichting.
 
Je zou een grote spreiding in een 'long only'-portefeuille ook als een risico-model kunnen zien. Wat Alex doet, lijkt meer ingegeven door een algoritmische berekening. In ieder geval neemt de beheerder kennelijk afscheid van aandelen beneden een bepaald niveau en ruilt die dan om in obligaties. Ik weet er het fijne niet van, maar ik neem aan dat Alex Vermogensbeheer dit model heeft onderzocht en dat het in allerlei backtests heeft voldaan. 
 
Wat is uiteraard het probleem van ieder actief management en van backtesting? Dat het actieve management - achteraf - niet beter heeft gepresteerd dan een index, of een representatief mandje aandelen en obligaties. En dat ondanks uitputtende backtesting de belegger tegen een jaar aan kan lopen dat buiten de statistiek lijkt te vallen.
 
Een model kan zich uiteraard niet bewijzen in een willekeurig jaar. 
Zelfs een periode van vijf of tien jaar hoeft niet voldoende te zijn. 
Een goed model bewijst zich werkelijk wanneer zich bijvoorbeeld een grote marktdaling voordoet, of een werkelijk excessieve stijging.
 
Hoe houdt het beheer zich in een jaar als 2008, of 2002? Als het model dan zorgt voor een buitengewoon rendement, kan dit betekenen dat in goede beursjaren de benchmark niet helemaal bijgehouden kan worden. Want er wordt kennelijk 'verzekerd' tegen daling of anderszins pro-actief beleid gevoerd.
 
Ik hanteer zelf een risico-model dat er in 2008 voor moet zorgen dat ik op tijd uit aandelen en in shortposities ben (wat destijds ook gelukt is), en in 2009 er voor moet zorgen dat ik weet dat ik mag beleggen voor 100 % (wat destijds ook gelukt is).
 
Wat is nu het probleem van dergelijke risico-modellen? Dat ze niet altijd werken. Ik hanteer zelf bepaalde periodes van backtesting, tot 1987 in mijn geval. Maar dat betekent niet, dat we in 2014 niet toch weer iets kunnen zien waar het model geen rekening mee houdt.
 
En dat is precies wat zich bijvoorbeeld heeft voorgedaan bij mijn jaarrangemodel in 2013 en vooral 2014. 2014 spande de kroon, maar ook 2013 viel al buiten de specifieke statistiek van de wetmatigheid van de jaarrange. Dit betekent echter niet dat ik mijn berekening verander. Wat in de meeste jaren werkt, zal opnieuw gaan werken. Alleen mijn risico-model moet het verlies weten te beperken, wanneer het model niet goed werkt. 
 
Risico-management is dus nog belangrijker dan een statistisch goed handelsmodel ontwikkelen. Want hoe goed je dit ook hebt gedaan, je kunt in een jaar of een handelsperiode terecht komen, waarin je geregeld je stops moet nemen. 
 
Wie simpelweg naar de grafiek van de AEX kijkt, kan ook begrijpen dat risico-modellen die op koersvorming gebaseerd zijn, verschillende malen hebben moeten 'seinen' in 2014: dit wordt gevaarlijk, dit kan een dalende trend zijn. 
 
Wie vervolgens de portefeuille verzekerde of verkocht, werd geconfronteerd met stijgingen die nog harder gingen dan de voorafgaande daling. En daarmee leed een handelsmodel verliezen dat steeds op een laag niveau een verzekering moest kopen of aandelen verkocht, en op een hoger niveau de verzekering met verlies moest sluiten, of de aandelen weer moest terug kopen.
 
Alleen wie iedere daling kocht, was in 2014 spekkoper geweest. En, uiteraard, wie in Amerika was belegd. Want daar was de trend sterker.
 
Maar dat gold voor 2014. In 2015 kan het geheel anders lopen. 
 
Heb ik dan geen enkele kritiek op Alex? 
Jawel.
De slogan 'als het tegenzit op de beurs, beleggen we toch even niet', is stompzinnig. Ik begrijp ook wel dat dit kleutertaal is voor 'wij hebben een risico-model dat u moet beschermen tegen koersdaling die te diep gaat', maar je moet een leek niet paaien met zulke kletspraat. Je moet communiceren dat je berekent wanneer een risico ingedekt moet worden, en dat dit geld kan kosten. Dat moeten je beleggers weten. Misschien haal je er minder klanten mee binnen wanneer je aankondigt dat je een strategie hebt die wellicht geld gaat kosten. Dat is dan maar zo. Die stompzinnige reclame vond ik wel storend. 
 
Dat ze met dit soort slogans en hun mooie marktpositie meer dan 2 miljard aan beheerd vermogen hebben binnengehaald is ook heftig. Het laat zien dat beleggers graag iets anders te willen dan een indexfonds, omdat ze beseffen hoe groot het risico daar is (geen verzekering tegen daling). 
 
Ik hanteer zelf bij Van Megen Capital Fonds een ander risico-model. Ook wij hebben in het laatste kwartaal van 2014 klappen gekregen. Het fonds had tot in september een grote outperformance ten opzichte van alle benchmarks. 
 
Maar ook mijn risico-model sloeg in oktober en december op tilt, en dat heeft veel van de opgebouwde jaarwinst gekost. Dat wij bij mijn fonds positief het jaar uit zijn gegaan is wel beter dan Alex, maar het zegt mij weinig. Ik heb zulke goede jaren op de beurs meegemaakt dat die jaren mijn standaard zijn.
 
Ik ben dus goed naar de algoritmes gaan kijken, maar ik kon daar geen bijzondere verbetering vinden. 
 
Ik kon die verbetering echter wél vinden in de handelsstrategie op basis van de algoritmes. 
En daarmee kon ik het risico-management van een aantal strategieën belangrijk verbeteren. 
 
Of we daar in 2015 ook qua rendement de vruchten gaan plukken valt te bezien. Het is de bedoeling, maar niet de kern van de zaak. De kern van een goed risico-management is, dat iedere belegger weet dat dit aanwezig is bij de beheerder en dat de beheerder dit ook zal uitvoeren naar eer en geweten.
 
Ik kijk er verder vooral naar of ik mijn risico-modellen nog verder kan verbeteren. En ik blijf dat doen. Een belegger mag nooit stil staan en moet open blijven staan voor goede nieuwe ideeën. 
 
In ieder geval moet u van de Alex-affaire meenemen dat wie alleen naar rendement kijkt, een denkfout maakt. Ik ben dus benieuwd ernaar wat de VEB daadwerkelijk onderzoekt bij Alex.
 
 
Veel succes met uw handel, weest u voorzichtig op de markt, maar bovenal,
 
Happy trading,
Ruud 
 
 
                       
Doe geheel automatisch mee mee via de TradersWinkel!
 
RVM DAILY (Traderswinkel): - 1,04 %
 
RVM Daily, de laagste beheerkosten van Nederland.
 
RVM JAARRANGE (Traderswinkel): - 31,95 %
 
 
Tevens bent u welkom als abonnee op de dagelijkse beursinformatiedienst AEX Systematisch. Behalve de dagelijkse voorbeursanalyses en berekeningen krijgt u bij de adviesdienst drie handelssystemen, waarmee u € 50.000,00 in totaal kunt beheren: AEX Systematisch Kort, AEX Systematisch Lang en AEX Systematisch Week. 
 
AEX SYSTEMATISCH KORT 2014: +4,61 %
 
 
 
AEX SYSTEMATISCH LANG 2014 - 2015: + 3,96 %
 
AEX SYSTEMATISCH WEEK 2014: + 7,12 %
 
 
 
Ruud van Megen is directeur bij Van Megen Capital
 
zie ook [url=http://www.vanmegentrading.nl]http://www.vanmegentrading.nl[/url]
Pagina 138 van totaal 365 paginas ‹ First  < 136 137 138 139 140 >  Last ›